Kdo je Gordon Ramsay?

Gordon Ramsay, celým jménem Gordon James Ramsay, věhlasný skotský šéfkuchař, autor více než 20 knižních bestsellerů, televizních show o vaření a majitel více než desítky restaurací po celém světě, které získaly 14 michelinských hvězd. Je znám především z kulinářských soutěží nebo pořadů o jídle jako jsou třeba Hell’s Kitchen (Pekelná kuchyně), The F Word (Faktický odborník), Ramsay’s best restaurant, Ramsay’s Kitchen Nightmares společně s americkými verzemi MasterChefa, Kitchen Nightmares nebo Hell’s Kitchen.

První setkání s televizí bylo v dokumentu Boiling point (1998) a následně Beyond Boiling Point (2000).

Jeho drsné vystupování společně se slovíčkem „fuck“ skoro v každé větě a kuchařský perfekcionismus se stal jeho obchodní značkou.

 

Gordon Ramsay se narodil 8. listopadu 1966 ve skotském městě Johnston. Od svých 5 let pak vyrůstal v anglickém městě Stratford-upon-Avon. Do 16 let bydlel s rodiči a sestrou. Poté se odstěhoval do bytu v Banburry. Ve svém mládí měl slibně nastartovanou kariéru profesionálního hráče fotbalu, nicméně série zranění, vrcholící vážným zraněním kolene v 17 letech, jeho slibnou fotbalovou kariéru ukončily. V 19-ti letech se zapsal na North Oxfordshire Technical College do oboru hotelový management, čímž odstartovala jeho kuchařská kariéra.

První léta v kuchyni pracoval a trénoval v Londýně pod dozorem kulinářských odborníků, jako jsou např. Marco Pierre a Albert Roux. Po téměř 3 letech v Londýně se rozhodnul, že chce zlepšit své znalosti francouzské kuchyně. Odcestoval tedy do Francie. Po ročním pobytu ve Francii odjel přímo do Paříže, kde pracoval v kuchyních Guye Savoye and Joël Robuchona a vylepšil si odborné znalosti v klasické francouzské kuchyni. V roce 1993 se stal šéfem i majitelem nově otevřené restaurace Aubergine. Během tří let byla tato restaurace oceněná dvěma michelinskými hvězdami. Po třech letech praxe v Paříži odjel vařit jako soukromý kuchař na jachtu Idlewild na Bermudách.

V roce 1996 publikoval Gordon svou první knihu pod názvem Vášeň pro chuť. Od té doby Gordon vydal mnoho dalších velice úspěšných knih. Jeho nejnovější kniha receptů se nazývá Ramsay’s Best Menus a vyšla v roce 2010.

V roce 1998 ve věku 31 let otevřel svou vlastní restauraci ve městě Chelsea. 19. ledna 2001 získala tato restaurace svou třetí michelinskou hvězdu. V říjnu 2001 otevřel Gordon další s názvem Gordon Ramsay at Claridge’s, která vyhrála michelinskou hvězdu v roce 2003. Ve stejném roce pak byla v rámci Gordonova holdingu otevřena 1. mezinárodní restaurace Verre, umístěna v hotelu Hilton Creek v Dubaji. O rok později otevírá restauraci St. James‘. Ta během 7 měsíců získala michelinskou hvězdu. Restaurace byla přesunuta v roce 2003 do hotelu The Berkeley a v lednu 2007 získala svou 2. michelinskou hvězdu.

Na začátku října 2002 převzal Gordonův holding kontrolu nad jídlem a nápoji v hotelu The Connaught Hotel v čele s Angelou Hartnett. Její restaurační menu vyhrálo svou 1. michelinskou hvězdu v lednu 2004. V roce 2003 Gordon Ramsay Holding znovu otevřel restauraci The Savoy Grill a ten dosáhnul své 1. michelinské hvězdy v roce 2004. Poté následovalo otevření Boxwood Café v čele se šékuchařem Stuartem Gilliesem.

Následovalo otevírání dalších a dalších restaurací, tak jen rychle ve zkratce. Gordonův holding funguje bezchybně a po celém světě otvírá další a další restaurace. Otevírá se restaurace Maze. Na řadě je také Florida, New York, Tokio, Irsko, v Londýně otevírá 1. pub a pak následují další, Česká republika, Francie, Itále, Sardínie, Melbourne apod. Z Gordona se tak stal opravdový a veleúspěšný byznysmen a šéfkuchař, který je uznávaný na celém světě.

Gordon Ramsay se dostal ale i na televizní obrazovky. V květnu 2004 odstartoval svou TV kariéru pořadem Ramsay’s Kitchen Nightmares (který u nás v ČR kopíruje pořad Ano, šéfe!). Tato série se vysílala nejprve ve Velké Británii, později se objevila i její americká verze. Tento pořad byl později oceněn cenou BAFTA (British Academy of Film and Television Arts) a také mezinárodní cenou EMMY.

Krátce na to vznikla jeho nejslavnější kuchařská show s názvem Hell’s Kitchen. Ta odstartovala v roce 2004 a již v květnu 2005 odstartovala tatáž show v americké verzi. Diváci si Gordona oblíbili natolik, že v USA se nyní vysílá již 9. série Hell’s Kitchen a její průměrná sledovanost je 14 miliónů diváků. V říjnu 2005 odstartovala o něco méně známá kuchařská show The F Word s hvězdnými hosty v každém díle.

V roce 2010 se Gordon Ramsay stal producentem a taky porotcem v úspěšné soutěži amatérských kuchařů MasterChef US. Poslední vysílanou show Gordona je pořad Ramsey´s Best Restaurant, který skončil ve Velké Británii v listopadu 2010.

Něco málo ještě k jeho osobnímu životu. O něm se toho moc neví. V roce 1996 se oženil s Cayetana Elizabeth Hutcheson (známou jako Tana). Mají spolu čtyři děti: Megan Jane (12 let), dvojčata Jack Scott a Holla Anna (oba 10 let) a Matilda Elizabeth (8 let). Ramseyho tchán, Chris Hutcheson, je pak zodpovědný za všechny obchodní operace jeho restauračního impéria.

Gordon je průměrné váhy, ale nadprůměrně vysoký, jeho výška je 187 cm. Je levák a v jednom z dílů pořadu Noční můry kuchyně divákům prozradil, že má obavy z toho, že by musel tančit. Prý je hrozný tanečník. Gordon Ramsay se také podílí na charitě. Každoročně se účastní a sponzoruje Londýnský maratón, který už 10 krát dokončil. Podporuje také nakažené virem HIV. Zapojuje se i do dalších charitativních projektů.

Tak, to by bylo něco málo o skvělém šéfkuchaři. Jeho životopis je mnohem obsáhlejší, protože jde o výjimečného a velice zajímavého člověka, který toho za posledních 20 let dosáhnul tolik, že jeho životopis by vydal minimálně na knihu.